laupäev, 24. veebruar 2018

EESTI VABARIIK 100
EESTI VABARIIK 100
Autor: Silvia Kirillov (11.ab) 

Tark mees taskus Jakob Hurt olla lausunud:“Eestlased ei ole mitte kärbsed, kes täna sünnivad ja homme surevad, vaid üks vana ja visa rahva sugu, kes ammu juba maailmas on elanud ja ka pärast meid veel kaua kestma jääb.“ 

Selliste inspiratsiooniküllaste sõnade taustal möödub Eesti iseseisvaks väljakuulutamisest ei rohkem ega vähem kui 100 aastat. Eesti vanasõna ütleb, et ära viska tänaseid toimetusi homse varna, kuid täna on päev, mil me ei peaks keskenduma asjadele, mis ei ole just kõige paremini, vaid hoopiski kõnelema Eestist kui paigast, kus tõesti on kõige parem elada. 

Üle kivide ning kändude oleme jõudnud tänasesse punkti, mil Eesti on tuntud oma uudsuse ja innovatiivsete lahenduste poolest ning mis siiani paljusid teisi riike hämmelduma panevad: IT on tuleviku eriala, millega haakuvad suurepäraselt just noored – iga järgnev generatsioon on aina vastuvõtlikum nutitarvetele. Oleme kursis sellega, et noored on meie ühine tulevik. Eesti ei peaks pelgama noorte väljarännet, selle positiivseteks mõjufaktoriteks on avaram maailmapilt ning seeläbi uute ideederikaste nupukeste levik, mida Eestisse naastes loodetavasti ka ära kasutama asutakse. Eesti on ja jääb pelgupaigaks siit väljamaale lennanud linnukestele, võttes neid alati südantsoojendava tundega vastu. 

Viibime praegusel momendil küll olevikus, ent meie südameisse jääb alatiseks tuksuma ka minevik. Eestlaste visadust ning kannatlikkust näeme meie lugupeetud eelkäijaist. Aitäh suurepärastele vanaemadele, vanaisadele, vanatädidele-onudele, kes on meist kasvatanud suurepärased arstid, teadlased, õpetajad, loomeinimesed, diplomaadid, pereemad-pereisad – iga viimse kui ühe meie eesti kodaniku eest tunneme tänumeelt. Erilised tänud meie tervishoiutöötajatele, kes vaatamata suurele koormusele nii tublit tööd teevad. Aitäh teile, kes te olete olnud abiks juurdekasvu loomisel. Põllumehed, ettevõtjad, spetsialistid – teie olete meie majanduse kasvatajad. Suur aitäh! Oleks paslik mitte mainida meie heategijaid ja vabatahtlikke, kes on võtnud vaevaks Eesti nimel miskit korda saata. 

Täname kõiki, kes on aidanud läbi viia Eesti iseseisvumises suurt rolli mänginud laulu- ja ka tantsupidusid, samuti kõiki, kes aitavad neid korraldada ka tulevikus, kuid eelkõige rahvast, kelle palav armastus meie kandvate traditsioonide vastu ei ole sugugi vaibunud – vastupidi, nende pidude edasiarengu suund on võtmas aina taevasinakamaid toone.

Üha globaliseeruvas maailmas osutub vältimatuks ka keelte segunemine, mis ühele vähese kõnelejate arvuga keelele tähendab seda, et keele püsimajäämine on selle pruukijate endi kätes – igaüks, see tähendab sina, mina, meie, teie ja nemad saavad anda panuse sellesse, et eesti keel eksisteeriks veel ka 100, 200 või 300 aasta pärast.

Oleme oma maad hästi harinud, töö on kiitnud ka tegijat. Harimisest rääkides – Eestis on hulgaliselt kultuuriinimesi, kes panustavad igapäevaselt oma aega kas hobikorras või tööga seonduvalt vaimupõllu arendamisse. Aitäh näitlejad, lauljad, saatejuhid, meelelahutustegelased kui ka kõik teised, kes hindate selle valdkonna arengut. Meie hindame ka. 

Meie puhas loodus on see, mille järgi lendavad siia inimesed igast maailmapaigast selleks, et imetleda meie peegelsiledaid järvi, metsi, hingata mõnetiseks sisse värskusest õhkuvat maaõhku ning tutvuda meie vaoshoitud, kuid külalislahkete inimestega.

Aitäh presidentidele, kes on seemnest aidanud idandada grandioosset mõõtu tammepuu. Tänuavaldused kõikidele inimestele, kes meie hundihallika taevalaotuse all on jäänud siiski särasilmseiks. 

Loodetavasti tundis igaüks end mõnes aspektis ära ning võtab lahkesti tänusõnad vastu. Üks on kindel – olnut me muuta ei saa, kuid tulevik on see, milles saame kõik sõna sekka öelda. Vaid üheskoos toimides, teineteist austades, toetades, julgustades ja armastades jõuame meie – pisike eesti rahvas veel hetkel segasena näivast olevikust üpriski kindlameelsetena vankumatusse järgnevasse juubelinumbrisse. 

 PALJU ÕNNE SÜNNIPÄEVAKS!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar