reede, 23. veebruar 2018

Eesti Vabariigi sünnipäeva kõne
Eesti Vabariigi sünnipäeva kõne

Autor: Grete Parve (11.ab)


Hea eesti rahvas! Lähenemas on Eesti Vabariigi 100. sünnipäev, seoses sellega on mul hea meel tõdeda, et oleme vaba rahvas vabal maal. Kui me aga soovime, et see maa ja see rahvas eksisteeriks ka saja aasta pärast, peame me mõtle selle peale, mis on need asjad, mis võimaldavad selle riigil ja rahvusel püsima jääda.                                                                                                                                            
Kõigepealt me vajame selleks harituid, intelligentseid ja laia silmaringiga inimesi meie riiki juhtima, kes suudaksid tõusta kõrgemale igapäevasest poliitilisest kraaklemisest ja oma heaolu pärast muretsemisest. Me vajame inimesi, kellel oleksid visioonid ja kes oleksid võimelised suurelt mõtlema ning unistama. Inimesi, kes oleksid valmis ka selle nimel tegutsema, et meie riik oleks rikkam, turvalisem ja haritum. Kuna meil ei tule maa seest välja naftat ega leidu kulda ning on üldse vähe maavarasid, siis tuleb seda väärtustada, mis meid võib siin pinnal hoida ja see ongi meie haritud inimene. Haritud inimene, kes soovib targalt tegutseda, edasi liikuda ja luua paremat elukeskkonda meile kõigile. Väike rahvas ja väike riik peab rohkem kokku hoidma, tuleb säilitada ja tugevdada sidemeid eestlastega, kes ka ei ela Eestis. Et säilitada kultuuri ja keelt, aga ka ära kasutada nende inimeste kontakte ja sidemeid. Keel on kultuuri lahutamatu osa ning tuleb viia edasi tulevastele põlvkondadele. Oleks vaja mitte ainult võtta üle rahvusvahelisi sõnu, vaid ka luua oma sõnu. Luua meie riigile ja meie ettevõtetele paremaid koostöö võimalusi nii Euroopa Liidus kui ka kaugemal. Väike riik ja väike rahvas peab olema väga haritud, laia silmaringiga, piisavalt tark ja veidike kaval, et suurte riikide ja rahvaste hulgas oma teed rajada ja teha nendega väärtuslikku koostööd. Ma loodan, et ka saja aasta pärast on säilinud ilusad metsad ja müstilised rabad. Loodus on väga tähtis, et see säiliks. Loodus kaitseb meid ning aitab meil olla terve ja õnnelik. Loodusel on sisemine väärtus ning inimene on ise osa loodusest. Samuti loodust säilitades arvestame sellega ka oma tulevaste põlvkondade vajadusi. Selle hoidmiseks peaksime seda rohkem rõhutama.
      
Eesti inimestel on vaja rohkem empaatiavõimet ja paremat üksteisega läbisaamist, et oleks meeldivam ja lihtsam siin elada ja töötada. Loodame, et suudetakse kummutada ütlus "Eestlase parim toit on teine eestlane", mis näitab inimeste väikust, kadedust ja rumalust. Meie ise olemegi need, kes seda tulevikku praegu loovad ja kõik sõltubki meist endist. Nii palju kui meie sellesse tuleviku ehitusse panustame, selline tulevik võibki meil tulla. Kui me oleme väga õpihimulised, väga virgad ja edasipüüdlikud, seda rohkem on meil loota, et tuleviku Eesti on selline keskkond, nagu me soovime. Soovin kõigile visadust, rohkelt jaksu ja tarka tegutsemist parema homse nimel.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar