esmaspäev, 25. veebruar 2013

Eesti Vabariik 95


Vabariigi sünnipäevast kirjutab Reet Loit

Reedel, 22. veebruaril toimusid meeldejäävad aktused meie koolis, kus kõlas kaunilt eestikeelne luule ja helises poisteansambli laul.

23. veebruaril esines Tallinna Kristiine Gümnaasiumi poisteansambel Soome Sõjaveteranide Eesti Ühenduse kontsertaktusel Estonia Kontserdisaalis. Poisid laulsid õpetaja Kai Rei juhatusel Gunnar Grapsi „Valgus“, Ott Leplandi „Kuula“ ja Rein Ranapi „Rahu“. Saateks kõlasasid pidulikud trompetihelid Otto Theodor Eespere esituses  ning klaveril saatis Romet Müür ja kitarril Raido Pedak.
Aktus oli esinduslik ja väärikas. Kohaletulnud soomepoisse oli tervitama tulnud Helsingi meeskoor,  Soome Suursaadik Aleksi Härkönen ja peokõnega esines kaitseminister Urmas Reinsalu.

Soomepoisid olid noored eesti mehed, kes teenisid vabatahtlikult Soome relvajõududes Talve- ja Jätkusõjas aastatel 1940-1944.
Soomepoisse oli kokku 3400, neist maavägedes 3000 ja mereväes 400. Nad said korraliku väljaõppe, mille käigus moodustati veebruaris 1944 eestlastest koosnev  jalaväerügement JR 200. Viimane võitles suvel 1944 tõrjelahingutes Karjala kannasel.
Soomepoiste tunnuslause oli SOOME VABADUSE JA EESTI AU EEST.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar